Szydełkowanie to świetna pasja oraz zajęcie na całe godziny chcesz zacząć szydełkować? . Szczególnie teraz w zimne wieczory może umilić nam czas razem z ciepłą herbatą. To hobby wymaga dużo cierpliwości ale jest bardzo satysfakcjonujące. Jeżeli kiedyś zastanawiałaś się nad tym aby rozpocząć naukę szydełkowania - nie ma lepszego momentu niż teraz!
Osoba poczatkująca szydełkowanie na pewno będzie mile zaskoczona ponieważ szydełkowanie jest tanie, najniższa ceny do zapłacenia za swoje hobby to ok 50 zł miesięcznie. jest jednym z tańszych hobby - wystarczy tylko szydełko oraz kłębek włóczki cena detaliczna włóczek zaczyna się od 5 zł, trochę czasu oraz determinacji a możemy stworzyć naprawdę fajne i jakościowe produkty. Przed zakupem warto jednak przemyśleć na jakich efektach nam zależy - jest wiele rodzajów materiałów: przędze bawełniane, kordonki, włóczki syntetyczne oraz włóczki naturalne. Do każdego z nich należy dobrać szydełko z preferowanego materiału (są drewniane, aluminiowe oraz plastikowe), z odpowiednim rozmiarem haczyka gdyż wahają się one od 0,45mm do 35mm. Warto też zaopatrzyć się w znaczniki, które służą do zaznaczania kolejnych rzędów - chociaż tutaj możemy wykorzystać również rzeczy codziennego użytku (spinacz, agrafka, wsuwka do włosów). Sama nauka szydełkowania a szczególnie jej podstawy to powtarzanie krok po kroku tych samych schematów.
Gdy już mamy włóczkę oraz szydełko pozostaje nam pytanie jak zacząć szydełkować? Początki szydełkowania mogą się wydawać ciężkie, ale nie należy się jednak poddawać! Z czasem podstawy szydełkowania przyjdą same i nawet nie zorientujesz się w którym momencie będziesz w stanie stworzyć na przykład super czapkę. Pierwszym krokiem szydełkowania jest wybranie projektu. Jest ich pełno w internecie! Każdego projekt rozpoczyna się dosyć podobnie. Większość adeptów szydełkowania na początek decyduje się na prostsze pomysły, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby celować wyżej kiedy dowiemy się jak się szydełkuje.
Od czego zacząć szydełkowanie?
Czas zacząć robić pierwszą robótkę szydełkową. Pierwsze kroki w przypadku szydełkowania przed tobą warto zacząć od podstawowych splotów. Najpierw obejrzyj warsztaty szydełkowania na Youtubie, zanim zaczniesz szydełkowe prace według konkretnego wzoru, zapoznaj się z podstawami szydełkowania bez których może być ci ciężej. Oto najważniejsze ściegi, które musisz poznać:
- oczko łańcuszka - jest to podstawa dużej części projektów, trzeba ją znać aby wiedzieć jak rozpocząć szydełkowanie gdyż jest następnym elementem projektu zaraz po pętelce początkowej, powinien być miękki i luźny aby robótka wyszła tak jak sobie ją wyobrażamy
- półsłupki - jest to splot niższy od słupka, daje efekt bardziej ścisłej pracy i może być przydatny podczas szydełkowania maskotek (amigurumi)
- słupki - jest wyższy od półsłupka, nadaje się do dziergania czapek albo serwetek
- oczka zwrotne - to istotny element przy tworzeniu kolejnych rzędów, stanowi wysokość pracy
- pęczki i pikotki - elementy ozdobne
- słupki podwójne i potrójne
Nie ma jednego sposobu na re robótki ręczne, żeby łatwo załapać podstawy szydełkowania oraz nauczyć się ściegów oraz elementów. Z czasem będzi ecoraz ambitniej i za pomocą szydełka będzie można zrobić nawet szydełkowa chustę. Warto poświęcić trochę czasu na techniki szydełkowania aby komfortowo czuć się z różną grubością szydełka w ręku. Nauka podstaw szydełkowania może być czasochłonna jednak nie ma czym się zrażać.
Naukę szydełkowania dla początkujących możemy rozpocząć od tematycznego magazynu, ebooka czy książki instruktażowej. Opisanie nauki szydełkowania dla początkujących oraz całego procesu powstawania pierwszej robótki jest obszernym materiałem na wielostronicowy kurs. Chcąc dowiedzieć się, jak zacząć szydełkować, najlepiej jednak uczyć się na tutorialach w formie filmików, w których zobaczysz darmowe wzory szydełkowe w których twórcy pokazują jak szydełkować krok po kroku. Możesz na nich zapoznać się z ruchem dłoni i tym jak powinno się operować szydełkiem, plus możesz przewijać tyle razy ile potrzeba, żeby załapać. Jest to przydatna opcja jeżeli dopiero uczymy się jak szydełkować podstawy.
Szydełkowanie - co na początek?
Świetnym projektem aby dowiedzieć się jak szydełkować, dla początkujących jest czapka! Schematy w internecie są bardzo proste i w łatwy sposób pokazują nam jak nauczyć się szydełkować. Dodatkowo mamy możliwość zetknięcia się z mnóstwem kolejnych splotów oraz możemy szybko zaobserwować efekty swojej pracy - co z pewnością zmotywuje nas do dalszej pracy i pokaże, że nauka szydełkowania krok po kroku jest tego warta! Można również zacząć od łatwych i mało wymagających podstawowych oczek podkładek pod kubki, czy szalika - trochę dłuższego i bardziej czasochłonnego projektu, który mógłby nas trochę zniechęcić do dalszego szydełkowania przez swoją monotonność.
Innym pomysłem na wzór dla początkującego do szydełkowania mogą być pocieszne maskotki które są super prezentem dla każdego. Tutoriale oraz poradniki na YouTubie pokazują szydełkowanie krok po kroku dla początkujących oraz jak wykonać fenomenalne pluszaki zwane również z japońskiego amigurumi. Warto poszukać inspiracji na na przykład Pintereście, gdyż jest tam niezliczona ilość bardzo kreatywnych pomysłów oraz instrukcji na podstawy nauki szydełkowania krok po kroku. Szydełkowanie dla początkujących, wzory są na wyciągnięcie ręki!
Nauka szydełkowania podstaw może okazać się porywająca, więc mam nadzieję, że podstawy nauki szydełkowania będą samą przyjemnością! Już wiesz jak zacząć szydełkowanie, od czego zacząć, oraz jak poprowadzić swoją przygodę z nim związaną - oby podstawy jak szydełkować nie sprawiły żadnego problemu!