KATALOG PORDUKTÓW
POCZYTAJ NA BLOGU
Historia robienia na drutach: Jak narodziła się ta technika i jak ewoluowała na przestrzeni wieków
Historia robienia na drutach: Jak narodziła się ta technika i jak ewoluowała na przestrzeni wieków

Historia robienia na drutach: Jak narodziła się ta technika i jak ewoluowała na przestrzeni wieków

Robienie na drutach to jedna z najbardziej znanych technik tworzenia odzieży i dodatków w naszej kulturze. Dzianie, choć wydaje się nam być częścią codzienności, ma bogatą i fascynującą historię. Skąd się wzięło i jak ewoluowało przez wieki?

Początki

Początki robienia na drutach są owiane tajemnicą. Wczesne ślady tej techniki pochodzą z Egiptu, gdzie odkryto fragmenty dzianiny datowane na około 1000-1400 n.e. Wielu historyków uważa, że technika robienia na drutach przybyła do Europy z Bliskiego Wschodu wraz z ruchami migracyjnymi.

Średniowiecze

W średniowiecznej Europie dzianie stało się popularnym zajęciem wśród kobiet z wyższych sfer. W tamtym czasie druty były wykonane z kości lub rogu, a techniki były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. W tym okresie, dzięki wpływom z różnych kultur, technika dziania zaczęła się rozwijać, doprowadzając do powstania nowych wzorów i ściegów.

Renesans

Renesans to okres, w którym robienie na drutach stało się prawdziwą sztuką. Wzory stały się bardziej skomplikowane, a technika zaczęła się rozwijać. W XVI wieku w Hiszpanii powstały pierwsze gildie dziergających, które ustalały standardy jakości oraz techniki dziania.

Przemysłowa rewolucja

XVIII wiek przyniósł przełom w dziedzinie dziania - wynalezienie mechanicznej maszyny do robienia na drutach przez Williama Lee. Choć początkowo była ona traktowana z nieufnością, szybko zrewolucjonizowała produkcję dzianin, czyniąc ją bardziej dostępną dla mas.

XX wiek

Współczesne robienie na drutach, zwłaszcza w XX wieku, zaczęło być postrzegane nie tylko jako sposób na produkcję odzieży, ale również jako forma ekspresji artystycznej. Wzory stały się bardziej zróżnicowane, a dostępność różnorodnych materiałów i włóczek umożliwiła twórcze eksperymenty.

Robienie na drutach, choć ma głębokie korzenie w historii, nie przestało ewoluować. Dziś, w dobie mediów społecznościowych i globalizacji, techniki i wzory z różnych zakątków świata stają się dostępne dla każdego. Współczesne robienie na drutach łączy tradycję z nowoczesnością, stając się nie tylko praktycznym, ale też artystycznym przedsięwzięciem.

Jeśli zainspirowała Cię ta historia, zapraszamy do głębszego zanurzenia się w świat włóczki i drutów w naszym sklepie. Odkryj magię dziania na nowo!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl