KATALOG PORDUKTÓW
POCZYTAJ NA BLOGU
Jak Obliczyć Ile Trzeba Włóczki
Jak Obliczyć Ile Trzeba Włóczki

Podczas podejmowania projektu na drutach lub szydełku, jedno z najważniejszych pytań to: "Ile włóczki potrzebuję?". Pomyłka w obliczeniach może prowadzić do braku materiału w kluczowym momencie lub pozostawienia nadmiaru niewykorzystanej włóczki. Oto kilka kroków, które pomogą Ci prawidłowo obliczyć ilość potrzebnej włóczki.

1. Zrozumienie Etykiety Włóczki

Na etykiecie włóczki zwykle znajduje się informacja o metrażu i wadze. Metraż podaje ile metrów materiału znajduje się w motku, a waga podaje, ile motek waży. Ta informacja jest niezbędna do obliczenia ilości włóczki potrzebnej na projekt.

2. Znajdź Wzór

Jeśli korzystasz z gotowego wzoru, często podaje on ilość potrzebnej włóczki. Możliwe, że będzie to podane w gramach, metrach, a czasem w motkach. Ważne jest, aby dostosować to do typu i marki włóczki, której używasz, ponieważ różne włóczki mają różne długości i wagi.

3. Robótki Próbne

Jednym z najlepszych sposobów na oszacowanie ilości potrzebnej włóczki jest zrobienie robótki próbnej. Zrób kwadrat 10 cm na 10 cm używając techniki, którą zamierzasz użyć w swoim projekcie. Następnie zmierz, ile metrów włóczki zużyłeś na tę próbkę.

4. Obliczenia

Po wykonaniu próbki, oblicz ile metrów włóczki jest potrzebne na jeden cm². Dla przykładu, jeśli na kwadrat 10 cm na 10 cm zużyłeś 20 metrów włóczki, na jeden cm² potrzebujesz 0,2 metra.

Teraz, musisz obliczyć całkowitą powierzchnię twojego projektu w cm². Na przykład, jeśli robisz sweter, który jest prostokątem o wymiarach 60 cm na 50 cm, to ma on powierzchnię 3000 cm².

Mnożąc powierzchnię projektu przez ilość włóczki na cm², otrzymasz całkowitą ilość potrzebnej włóczki. W tym przypadku, 3000 cm² razy 0,2 metra daje 600 metrów.

5. Dodaj zapas włóczki 

Zawsze dobrze jest mieć trochę zapasu, zwłaszcza gdy pracujesz nad większym projektem. Dlatego doradza się, aby dodać około 10-20% do swojego obliczenia. W naszym przypadku, dodajemy dodatkowe 60-

120 metrów, co daje nam 660-720 metrów włóczki.

6. Zawsze kupuj więcej włóczki

Na koniec, zawsze lepiej kupić nieco więcej włóczki, niż za mało. Różne partie włóczki mogą się nieznacznie różnić kolorem, a nie zawsze jest możliwe dokupienie tej samej partii.

Pamiętaj, że te obliczenia są jedynie szacunkowe. Każdy z nas ma trochę inny sposób robienia na drutach lub szydełku, co może wpłynąć na zużycie włóczki. Praktyka i doświadczenie pomogą Ci z czasem coraz lepiej szacować ilość potrzebnej włóczki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl