KATALOG PORDUKTÓW
POCZYTAJ NA BLOGU
Z jakiego rodzaju włókien powstają włóczki DROPS?
Z jakiego rodzaju włókien powstają włóczki DROPS?

 

Przędza może być wykonana z dużej liczby włókien naturalnych i syntetycznych. DROPS to głównie włóczki z wełny, bawełny, alpaki, lnu, moheru i jedwabiu. Każdy rodzaj włókien ma swoje własne cechy i często są one mieszane, aby wykorzystać najlepsze właściwości każdego z nich. Grubsza przędza ma tę zaletę, że jest mocniejsza i trwalsza, a drobniejsze włókna zapewniają większą miękkość i wygodę. Oto trochę o głównych włóknach, które nosimy:
 

Włóczki Alpaka

 
Wełna alpaki to naturalne włókno pozyskiwane z alpaki, które swoją strukturą przypomina włókno wełny owczej. Swoją miękkość zawdzięcza małej średnicy włókna, podobnie jak wełna merynosów. Jest to miękkie, trwałe, luksusowe i jedwabiste włókno naturalne. Przędza wykonana z włókien alpaki nie jest filcowana ani nie mechaci się łatwo i może być lekka lub ciężka, w zależności od sposobu przędzenia. Choć podobna do wełny owczej, jest cieplejsza, nie kłuje i nie zawiera lanoliny, dzięki czemu jest hipoalergiczna. Alpaki występują w 22 naturalnych kolorach, z ponad 300 odcieniami od prawdziwie niebieskiej czerni poprzez brązowo-czarne, brązowe, białe, srebrne i różowo-szare.
 

Włóczki Moher

 
To włókno pochodzi od kóz angorskich i jest uważane za włókno luksusowe. Przędza moherowa jest ciepła jak wełna, ale znacznie lżejsza; jest trwały, dobrze się farbuje i nie jest łatwo wyczuwalny. Włókna moherowe mają również charakterystyczny połysk, który powstaje dzięki odbijaniu światła. Pomimo tego, że jest twardym włóknem, moher jest zwykle przędzony w bardzo puszystą przędzę, dzięki czemu ubrania są przewiewne i błyszczące.
 

Włóczki wełniane

 
Włókna wełny pochodzą ze skóry owiec i są włóknami stosunkowo grubymi. Dwie uderzające cechy wełny to jej podatność na ciepło i właściwości filcowania, które są spowodowane łuskami na powierzchni. W zależności od rasy owiec wygląd wełny jest różny.
 
Wełna z owiec merynosów jest uważana za najdelikatniejszy rodzaj wełny, charakteryzujący się delikatnym karbowaniem i miękkością. Cała wełna merynosów w przędzach DROPS ma swoje korzenie w Ameryce Południowej i pochodzi od owiec, które nie były poddawane mulesingowi.
 
Czysta nowa wełna to wełna wyprodukowana bezpośrednio z runa zwierzęcego, a nie przetworzona z istniejącej odzieży wełnianej. Wełna, którą można prać w pralce, jest poddawana obróbce chemicznej w celu zminimalizowania zewnętrznej puszystej warstwy włókien, dzięki czemu nadaje się do prania w pralce (patrz Superwash).
 

Włóczki jedwabne

 
Jedwabne włókno to cienkie ciągłe włókno wytwarzane z kokonu gąsienicy ćmy znanej jako jedwabnik. Podczas hodowli jedwabników jedwab dziki lub tussah jest uzyskiwany z nieuprawianych kokonów jedwabników. Włókno jedwabiu jest jednym z najmocniejszych włókien naturalnych i tworzy wspaniałą przędzę dziewiarską. Bardzo dobrze łączy się z innymi włóknami, zwłaszcza wełną. Jedwab pięknie barwi się również naturalnymi barwnikami.
 

Włóczki roślinne

 
Istnieje kilka odmian włókien roślinnych, występujących w ścianach komórkowych roślin lub warzyw. Spośród wszystkich odmian dwie są uznawane za główne dzianiny lub włókna tekstylne. Są to bawełna i len.
Bawełna to włókno otaczające nasiona w strąku bawełny i jest to prawie czysta celuloza. Bawełna jest zwykle koloru białego, ale istnieją również odmiany zielone i brązowe. Włókno bawełniane jest najczęściej przędzone w przędzę lub nić i wykorzystywane do produkcji miękkiej, oddychającej tkaniny, która jest dobra na letnią odzież i akcesoria, tworząc słabszą przędzę niż jedwab lub len, ale mocniejszą niż wełna.
Bawełna merceryzowana to bawełna, która została poddana merceryzacji. Ta obróbka nadaje bawełnianym tkaninom i niciom błyszczącą przędzę, która jest bardziej błyszcząca niż konwencjonalna bawełna. Jest też mocniejsza, trochę łatwiej przyjmuje barwnik, sprawia, że przędza jest bardziej odporna na pleśń i zmniejsza kłaczenie. Może również nie kurczyć się ani nie tracić kształtu tak bardzo, jak „zwykła” bawełna.
Len to włókno pochodzące z łodygi lnu, które jest trwałe i mocniejsze niż jakiekolwiek inne włókno. Włókno lniane jest stosunkowo miękkie, proste i lśniące, a wraz z wiekiem staje się piękniejsze. Len jest wygodniejszy w noszeniu w wysokich temperaturach niż bawełna, ponieważ lepiej wchłania wilgoć i szybciej schnie.
 
Inne materiały stosowane w naszych przędzach to włókna syntetyczne, takie jak akryl, wiskoza, poliamid (nylon) i poliester. Włókna te są używane głównie do wzmacniania przędzy (jak nasza włóczka skarpetkowa DROPS Fabel) lub specjalnego rodzaju struktury (jak nasza włóczka dmuchana DROPS Air).
 

Włóczki polamidowe

 
Włókno poliamidowe, powszechnie znane jako nylon, jest bardzo mocne, trwałe, lekkie, łatwe w pielęgnacji (można je prać i suszyć w pralce) oraz elastyczne, co sprawia, że idealnie nadaje się do mieszania z innymi włóknami w celu wytworzenia wytrzymałych przędz, takich jak skarpety przędza.
 
W porównaniu z poliestrem poliamid jest bardziej miękki i elastyczny, ale jednocześnie wchłania więcej wody i wolniej schnie.
 

Jakie są grupy włóczek DROPS?

 
Wszystkie włóczki DROPS są podzielone na 6 różnych grup grubości (od A do F). Przędze z tej samej grupy mają podobne naprężenie/ścieg dziania i dlatego mogą być wymieniane we wzorach; jednak długość może być inna, więc przy zastępowaniu zawsze obliczaj ilość metrów/jardów potrzebnych do wykroju, aby wiedzieć, ile włóczki potrzebujesz.
 

Co to znaczy, że włóczka jest „Superwash”?

 
Wełna superwash to specjalny produkt wełniany, który został poddany obróbce w sposób umożliwiający pranie w pralce. Wiele osób boi się pracować z wełną, ponieważ tak łatwo się kurczy (chociaż niektóre wełny celowo się kurczą), a wełna superwash pozwala im bez obaw pracować z doskonałymi włóknami. (Przeczytaj więcej tutaj).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl